افتتاح نمایشگاه دائمی پیشگیری از وقوع جرم استان البرز/ کاهش محسوس آمار سرقت و ضرب و جرح در استان البرز، رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در استان البرز میانگین تعداد پرونده‌های سرقت ثبت شده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ به ۷۰ رسیده است. به گزارش پایگاه خبری ندای البرز، حسین […]

افتتاح نمایشگاه دائمی پیشگیری از وقوع جرم استان البرز/ کاهش محسوس آمار سرقت و ضرب و جرح در استان البرز، رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در استان البرز میانگین تعداد پرونده‌های سرقت ثبت شده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ به ۷۰ رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری ندای البرز، حسین فاضلی هریکندی در آیین افتتاح «نمایشگاه دائمی پیشگیری از وقوع جرم استان البرز» که با حضور جمعی از مسئولان استانی از جمله فرمانده انتظامی استان، اعضای شورای قضایی و مدیران دادگستری کل استان، اعضای شورای شهر و سایر مسئولان استان برگزار شد با تبریک پیشاپیش هفته بسیج یاد و نام شهدای امنیت به ویژه شهید روح الله عجمیان را گرامی داشت.
رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه با تاکید بر اینکه خدمت به مردم، وظیفه همه مسئولان است گفت: خدمت برای جلب رضایت مردم است که منجر به افزایش اعتماد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می شود؛ جلب رضایت مردم، بخشی مربوط به عمل و کار مسئولان است و بخش دیگر انعکاس خدماتی است که آن‌ها در قسمت های مختلف حاکمیتی اعم از دولتی، نظامی و عمومی انجام میدهند.
رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز با اشاره به اینکه اطلاع رسانی اقدامات قوه قضائیه مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه است، اتفاق جاری یعنی افتتاح نمایشگاه دائمی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان را در راستای اجرای همین تکالیف برشمرد.
فاضلی هریکندی یا یادآوری اینکه وظایف قانونی محوله به شورای پیشگیری از وقوع جرم فقط مربوط به قوه قضائیه نیست بلکه همه اجزا و دستگاه‌های حاکمیت را شامل می‌شود تصریح کرد: انجام وظایف محوله و رسیدن به اهداف، مستلزم همراهی همه دستگاه است.
اقدامات در حوزه پیشگیری
وی با بیان اینکه مجموعه قضایی استان در حوزه پیشگیری از وقوع جرم اقدامات متعددی انجام داده است گفت: راه اندازی مرکز مشاوره، اقدامات متعدد در چارچوب شورای پیشگیری از وقوع جرم از جمله تشکیل قرارگاه‌های متعدد از قبیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری، قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص، قرارگاه پیشگیری و مقابله با سرقت به عنوان یکی از دغدغه های مردم، از جمله این اقدامات است
رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای، از وظائف دستگاه قضایی و پلیس است تصریح کرد: پیشگیری از وقوع جرم به معنای عام آن وظیفه همه دستگاه هاست.
نتیجه بخش بودن اقدامات پیشگیرانه در حوزه سرقت
وی در ادامه با اشاره به آمار عملکردی دادگستری کل استان در حوزه سرقت که نشانگر نتیجه بخش بودن اقدامات پیشگیرانه است بیان کرد: در پرونده های سرقت، از منظر میانگین تعداد پرونده‌های ثبت شده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۸، آمار استان البرز ۸۷ فقره در ماه بود در حالی که متوسط کشوری ۷۵ فقره بود یعنی استان البرز به صورت میانگین ۱۲ فقره بیشتر از میانگین کشوری پرونده داشته و استان در این مدت نیز در جایگاه هشتم کشوری قرار داشت البته در همین مدت استان از حیث کشف سرقت نیز جزو سه استان انتهایی و در جایگاه سی ام بود.
فاضلی هریکندی افزود: در سال ۱۳۹۹ با شروع برنامه های پیشگیرانه، میانگین پرونده وارده ماهانه به شعب واحدهای قضایی دادگستری کل استان به ۷۸ رسید در حالی که میانگین کشوری عدد ۸۰ را نشان می داد و آمار بیانگر بهبود نسبی از این حیث در استان و ارتقاء جایگاه استان از ۸ به ۱۲ بود همچنین در حوزه کشفیات نیز با بهبود نسبی به رتبه ۲۷ کشور رسیدیم.
کاهش محسوس وقوع سرقت در دو سال
رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام اینکه میانگین تعداد پرونده‌های سرقت ثبت شده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ به ۷۰ رسیده است متذکر شد: این در حالی است که میانگین کشوری در سال گذشته ۷۸ بود و همین اختلاف موجب شد تا جایگاه استان در بین سایر استان‌های کشور به نوزدهم برسد که بیانگر جهش بزرگ در دو سال و رسیدن از وضعیت نامطلوب یعنی ۸ کشوری به ۱۹ که بالاتر از متوسط است؛ در همین مدت از نظر کشف سرقت نیز از جایگاه سی کشور با تلاش های انجام شده به ۲۰ کشوری رسیدیم.
کاهش ۱۵ درصدی پرونده های ضرب و جرح وی بخش دیگر از اقدامات عملکردی دادگستری استان را در زمینه پرونده‌های ضرب و جرح برشمرد و گفت: تعداد پرونده های وارده ضرب و جرح در سال ۱۴۰۰ به نسبت به سال ۹۹، کاهش ۱۵ درصدی داشته این در حالی است که میانگین کشوری یک درصد کاهش داشته است.