باید نگاه مچگیرانه برخی دستگاه ها به سازمانهای مردم نهادبه نگاه حمایتی و تقویتی تغییر یابد. جلسه ای در ستاد توان افزایی و حمایت از تشکلهای غیردولتی شورای اسلامی شهر تهران با حضور دبیران سمن‌های شاخص برگذار گردید. این نشست باحضور علوی عضو شورای شهرتهران و رئیس ستاد سمنهای تهران برگذارگردید. دبیران تشکلهای غیردولتی به […]

باید نگاه مچگیرانه برخی دستگاه ها به سازمانهای مردم نهادبه نگاه حمایتی و تقویتی تغییر یابد. جلسه ای در ستاد توان افزایی و حمایت از تشکلهای غیردولتی شورای اسلامی شهر تهران با حضور دبیران سمن‌های شاخص برگذار گردید. این نشست باحضور علوی عضو شورای شهرتهران و رئیس ستاد سمنهای تهران برگذارگردید. دبیران تشکلهای غیردولتی به بیان چالشهای فراروی فعالیت سازمانهای مردم نهاد اشاره نمودند.
به گزارش پایگاه خبری ندای البرز به نقل از روابط عمومی فراکسیون سازمانهای مردم نهاد، دکتر زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس و رئیس فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: در سایه سیاست کلان نظام که همان رویکرد مردمی است امروز شاهد حرکت های داوطلبانه متعدد در حوزه های مختلف در کشور هستیم.
وی افزود: مشارکت مردم را نباید فقط به حوزه سمن‌ها محدود کنیم بلکه این مشارکت ها آنقدر وسیع است که اکنون از شنیدن برخی از این گزارش ها متعجب می‌شویم.
رئیس کمیته حقوق بشرمجلس با اشاره به دخالت برخی دستگاه‌ها در حوزه سازمان ‌های مردم نهاد گفت: متاسفانه دستگاه‌های مختلف در حوزه سمن‌ها خود را ذی نفع می‌دانند که ورود دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی به چالشی بزرگ برای سمن‌ها تبدیل شده است.
دکتر الهیان با تاکید بر اینکه باید نگاه مچگیرانه به سازمان‌های مردم نهاد به نگاه حمایتی و تشویقی تغییر یابد، تصریح کرد: باید بستر مشارکت‌ هر چه بهتر NGOها فراهم شود.
وی با اشاره به این فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه باید اندیشیده شود که چگونه ‌مشارکت تخصصی مردم را می‌توان جلب کرد، یادآور شد: دستیار مردم سازی دولت توسط آقای رئیسی یک گام محکم وخوب در این حوزه است.
رئیس فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد در مجلس بر جایگاه و نقش NGOها و سمن‌ها در عرصه بیان اعتراضات مردم تاکید و تصریح کرد: باید بلندگوهای مردمی را تقویت کنیم.
دکتر سید احمد علوی رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از سمن‌های شهر تهران در این نشست با بیان از انباشت مباحث به ویژه در حوزه تشکل‌های مردم نهاد انتقاد و اظهار کرد به جای اینکه مباحث حل و فصل شوند به دوره‌های بعدی منتقل می‌شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران از عدم بروز رسانی قانون شهرداری انتقاد و تصریح کرد: قانون شهرداری برای سال ۱۳۴۲ است و ما فقط شاهد این هستیم که این قانون اصلاح شده است به عبارتی قانون جدیدی وضع نشده است.
وی افزود: در گذشته اداره شهرها با دولت‌ها بود و سپس با گسترده شدن محیط‌های شهری مدیریت در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفت.
وی با اشاره به تشکل‌های مردم نهاد در حوزه شهری گفت: فعالیت‌های داوطلبانه مردم در حقیقت کمکی به شهرداری در جهت ارائه خدمات با کیفیت و کم هزینه به مردم است اشکال اینجاست که قانون برای این کار تعریف نشده است.
رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از سمن‌های شهر تهران تاکید کرد: در تغییر قوانین دست شورای شهر به طور کامل بسته است چرا که باید نهادهای بالادستی مثل مجلس ورود کند.
دکترعبدالوهاب بیگ پوری دبیرفراکسیون سازمانهای مردم نهاد مجلس شورای اسلامی افزود: بیش از۷۰ جلسه با جمع های مختلفی ازسازمانهای مردم نهاد در مرکز پژوهشهای مجلس و فراکسیون سازمانهای مردم نهاد و کمیسیون شوراها و وزارت کشور برگذار و نسبت به اخذ نظرات مدیران سمنها پیرامون پیش نویس قانون سازمانهای مردم نهاد گفتگو گردیده است،و سعی شده نگاه حمایتی و حضورسمنها دراین موضوع تقویت گردد.
عبدالوهاب بیگ پوری؛ عدم وجود قانون شفاف وموثررامانع رشد و بالندگی سمنها و فعالیتهای موثر انان دانست.
در این نشست نمایندگان تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در خصوص مسائل مربوط به جامعه، وضعیت تشکل‌ها، بروز و نمود برخی رفتارها با تشکل‌های مردم نهاد، عدم وجودهئیت منصفه سازمان‌های مردم نهاد، نبود زیر ساخت‌ واحد برای فعالیت، عدم انسجام در مجوزهای قانونی، نارسائی‌ها و مشکلات اقدامات داوطلبانه، لزوم تکریم NGOها، اخذ نظرات فعالان NGO در تدوین پیشنویس قانون فعالیت‌ها از حمله مباحثی بود که در این نشست مطرح شد.