کار به استفسار مجدد رسید، پرونده مفیدامینی از ثبت شرکت‌ها باز می‌گردد، در حالی که طبق استفساریه دفتر مقام معظم رهبری، صندوق ذخیره فرهنگیان نهادی خصوصی تشخیص داده شده است، بیمه مرکزی بنا به چه دلیلی تمایل دارد که تشخیص جایگاه صندوق ذخیره فرهنگیان را از سازمان امور اداری و استخدامی استفسار کند؟

کار به استفسار مجدد رسید، پرونده مفیدامینی از ثبت شرکت‌ها باز می‌گردد، در حالی که طبق استفساریه دفتر مقام معظم رهبری، صندوق ذخیره فرهنگیان نهادی خصوصی تشخیص داده شده است، بیمه مرکزی بنا به چه دلیلی تمایل دارد که تشخیص جایگاه صندوق ذخیره فرهنگیان را از سازمان امور اداری و استخدامی استفسار کند؟

به گزارش پایگاه خبری ندای البرز به نقل از رازپول، گروه سایبان: مدیرکل توسعه سرمایه انسانی بیمه مرکزی به تازگی در اظهاراتی به پایگاه خبری خردوکلان عنوان کرده که پرونده «مفید امینی» به دلیل وجود یک ابهام در انتصاب، به منظور استفسار به نهادهای ذیربط ارسال شده است.

مدیرکل توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی بیمه مرکزی در پاسخ پرسشی درباره سرانجام بند حسابرسی اشاره شده در صورت‌های مالی بیمه مرکزی و افراد موضوع این بند، با تاکید بر این که بیمه مرکزی بر اساس آیین‌نامه اداری و استخدامی خودش فعالیت می‌کند و از قانون مدیریت خدمات کشوری تبعیت نمی‌کند، گفت: زمانی که موضوع ماده ۱۷ مطرح بود، بر اساس آیین نامه‌های نقل و انتقال آن زمان، اگر بیمه مرکزی کارمندی را به شرکت‌های بیمه مامور می‌کرد، باید مدارک و مستنداتی را به سازمان اداری و استخدامی ارسال می‌کرد که نشان بدهد شرکت مقصد، درصدی از سهام دولتی را دارد.

علیرضا باقری افزود: در سال ۱۳۹۸ در این باره مکاتبه جدیدی با سازمان اداری و استخدامی انجام و این پاسخ دریافت شد که بیمه مرکزی از قانون مدیریت خدمات کشوری مستثناست و می‌تواند در این باره خودش تصمیم گیری کند، بنابراین با طرح موضوع در هیات عامل و مجمع عمومی، روند پیشین اصلاح شد و بیمه مرکزی توانست کارکنان خود را به عنوان مامور به شرکت‌ها اعزام کند.

با طرح موضوع در هیات عامل و مجمع عمومی، روند پیشین اصلاح شد و بیمه مرکزی توانست کارکنان خود را به عنوان مامور به شرکت‌ها اعزام کند
با طرح موضوع در هیات عامل و مجمع عمومی، روند پیشین اصلاح شد و بیمه مرکزی توانست کارکنان خود را به عنوان مامور به شرکت‌ها اعزام کند

وی با اشاره به این که ماده ۱۷ پس از مدتی ابطال و دوباره بر اساس شرایط جدید، مکاتبه ای با سازمان اداری و استخدامی انجام شد، گفت: پاسخ این بود که اساسا بیمه مرکزی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیست و می‌تواند به روند قبلی ادامه دهد.

مدیرکل توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی بیمه مرکزی به طرح موضوع حضور برخی کارکنان بیمه مرکزی و یا بیمه ایران به عنوان مدیر عامل در شرکت‌های بیمه خصوصی اشاره کرد و با بیان این که همین موضوع باعث شد بیمه مرکزی دوباره به ماجرا ورود کند، ادامه داد: وزیر -اقتصاد- اصلاحیه ای بر آیین نامه بیمه مرکزی اعمال کرد که بر اساس آن، کارکنان بیمه مرکزی از این پس نمی‌توانند به شرکت‌های بیمه غیردولتی مامور شوند.

وی با تاکید بر این که «این یک اصل کلی و در حال اعمال است»، اظهار کرد: یکی از تبصره‌های افزوده شده به این موضوع، این است که کارکنان بیمه مرکزی می‌توانند برای صیانت از سهام دولت در شرکت‌هایی که دولت در آنها سهام دار است، به عنوان مدیرعامل و یا عضو هیات مدیره حضور داشته باشند، اما به شرط این که از آن شرکت حقوق نگیرند.

او درباره این که موضوع انتصاب «مفید امینی» به عنوان مدیرعامل شرکت بیمه معلم چگونه از این قاعده خارج شده است، گفت: درباره ماهیت صندوق ذخیره فرهنگیان ابهاماتی مطرح شده است، به گونه‌ای که مرکز پژوهش‌های مجلس، آن را «موسسه عمومی غیردولتی» دانسته است و طبیعتا چنین نهادی با «نهاد عمومی غیردولتی» متفاوت است.

مدیرکل توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی بیمه مرکزی افزود: بیمه مرکزی می‌تواند کارکنانش را به نهاد عمومی غیردولتی اعزام کند، اما مامور کردن کارکنان به موسسه عمومی غیردولتی امکان پذیر نیست. گزارش‌هایی هم دریافت شد نشان می‌داد ردپایی از دستگاه‌های نظارتی درباره ماهیت صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح شده است.

باقری با بیان این که پس از تایید حکم مفید امینی، این ابهام مطرح و درباره آن چاره اندیشی شده است، گفت: بیمه مرکزی در این باره با سازمان اداری و استخدامی مکاتبه و موضوع را استفسار کرده است، بنابراین با توجه به ابهام موجود در ماهیت حقوقی صندوق ذخیره فرهنگیان، سازمان اداری و استخدامی هر پاسخی بدهد، ما نیز مطابق آن عمل می‌کنیم.

وی افزود: اگر پاسخ استفسار آن گونه که ما در زمان تایید حکم تصور می‌کردیم نباشد، فرد منصوب شده خودش به بیمه مرکزی بر می‌گردد و حتی نیازی به اقدام ما هم نیست.

چرا استفسار؟

مدیرکل توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی بیمه مرکزی در حالی موضوع استفسار درباره ماهیت صندوق ذخیره فرهنگیان را مطرح می‌کند که اساسنامه این صندوق، بر خصوصی بودن آن تصریح دارد و این استفسار، به جای سازمان اداری و استخدامی، پیشتر از دفتر مقام معظم رهبری انجام شده است.

آن طور که اساسنامه صندوق می‌گوید، «در راستای خصوصی بودن موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، لازم است به استفساریه ای که از مقام معظم رهبری در مورد موسسه انجام پذیرفته اشاره شود. در پاسخ به این استفساریه، تایید صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان بخش خصوصی طی نامه ای توسط دفتر مقام معظم رهبری به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است.»

حال باید منتظر ماند و دید آیا نظر سازمان اداری و استخدامی با نظر دفتر مقام معظم رهبری همسوست؟!

از سوی دیگر مشخص نیست طی روزهایی که که هنوز نتیجه مشخصی درباره این پرونده اتخاذ نشده، حضور مفید امینی در شرکت بیمه معلم چه گونه خواهد بود؟

همچنین در حالی که صندوق ذخیره فرهنگیان در اساسنامه خودش اذعان کرده که خصوصی است و پاسخ این استفساریه از پیش معلوم است چرا بیمه مرکزی بنادارد که با فرافکنی و استعلام مجدد بررسی به عمل آورد؟

این در حالی است که برخی منابع خبری اذعان دارند که پس از تائید بیمه مرکزی موضوع ثبت، نام مفید امینی به عنوان مدیرعامل در سازمان ثبت در حال راهبری است.

بنابراین به نظر می رسد با چنین مکانیزمی نه تنها باید این رویه متوقف شود بلکه بیمه مرکزی نیز باید نسبت به بازگشت مفید امینی دستورات مقتضی صادر کند چراکه در غیر این صورت هم در خصوص عدم تحقیق کافی در رابطه با ماهیت صندوق ذخیره فرهنگیان به نهادهای نظارتی باید پاسخگو باشند و هم به دلیل فراخوان به هنگام نیروی انسانی خود.