برنامه آموزشی یک‌ساله برای متخصصان؛ سازمان بین‌المللی دریانوردی، از دولت‌های کشورهای کمتر توسعه‌یافته (LDCs) و کشورهای درحال‌توسعه جزیره‌ای کوچک (SIDS) دعوت می‌کند تا شرکت‌کنندگانی را برای شرکت در برنامه آموزشی حمل‌ونقل دریایی پایدار «GHG-SMART» معرفی کنند.

برنامه آموزشی یک‌ساله برای متخصصان؛ سازمان بین‌المللی دریانوردی، از دولت‌های کشورهای کمتر توسعه‌یافته (LDCs) و کشورهای درحال‌توسعه جزیره‌ای کوچک (SIDS) دعوت می‌کند تا شرکت‌کنندگانی را برای شرکت در برنامه آموزشی حمل‌ونقل دریایی پایدار «GHG-SMART» معرفی کنند.

به گزارش ندای البرز به نقل از بندر و دریا، سازمان بین‌المللی دریانوردی، در جست‌وجوی متخصصان دریایی برای پیوستن به یک برنامه آموزشی یک ساله است. در این برنامه قرار است آنها برای طراحی استراتژی‌های ملی مؤثر برای کربن‌زدایی دریانوردی آماده شوند.

به این منظور سازمان بین‌المللی دریانوردی، از دولت‌های کشورهای کمتر توسعه‌یافته (LDCs) و کشورهای درحال‌توسعه جزیره‌ای کوچک (SIDS) دعوت می‌کند تا شرکت‌کنندگانی را برای شرکت در برنامه آموزشی حمل‌ونقل دریایی پایدار «GHG-SMART» معرفی کنند.

هدف این برنامه که توسط کره جنوبی تامین مالی می‌شود، حمایت از اجرای استراتژی ۲۰۲۳ سازمان بین‌المللی دریانوردی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای منتشرشده از بخش کشتیرانی است.

این استراتژی توسط کشورهای عضو سازمان بین‌المللی دریانوردی در جولای ۲۰۲۳ پذیرفته شد که نشان‌دهنده تعهد مشترک این بخش به اقدامات جهانی آب‌وهوا است و همچنین مسیری را به سمت کشتیرانی صفر خالص تا سال ۲۰۵۰ یا حدود آن ایجاد می‌کند.

برنامه «GHG-SMART» یک برنامه آموزشی سالانه مشترک بین سازمان بین‌المللی دریانوردی و وزارت اقیانوس‌ها و شیلات کره جنوبی «MOF » در اجرای استراتژی GHG ۲۰۲۳ سازمان بین‌المللی دریانوردی است. این برنامه به‌طور خاص برای کشورهای LDC و SIDS طراحی شده است. برنامه
«GHG-SMART» شامل مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی آنلاین و بازدیدهای میدانی در طول سال است.

برای سال ۲۰۲۴ این برنامه آموزشی موارد زیر را پوشش خواهد داد؛

چگونه یک برنامه اقدام ملی NAP برای کربن‌زدایی دریایی برای یک SIDS یا LDC ایجاد کنیم؟

نحوه تامین مالی برای پروژه‌های کربن‌زدایی دریایی برای SIDS و LDCs.

نحوه تهیه نقشه راه ملی برای تحول سوخت دریایی، فناوری کشتی و توسعه بندر در راستای اهداف استراتژی IMO GHG.

نحوه شناسایی نیازهای آموزشی خاص مربوط به گزینه‌ها، سیاست‌ها، استراتژی‌ها و راه‌حل‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مرتبط با حمل‌ونقل بندری و داخلی.

طراحی برنامه آموزشی تمرکز ویژه‌ای بر مشارکت طولانی‌مدت کارآموزان بر اساس اصول توسعه حرفه‌ای مستمر (CPD) دارد.

به دو شرکت‌کننده (یک زن و یک مرد) با عملکرد برتر برنامه GHG-SMART، بورسیه‌های تحصیلی با فاند (بودجه) کامل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت انرژی دریایی در دانشگاه جهانی دریایی در مالمو، سوئد ارائه می‌شود.

در نظر داشته باشید این بورسیه‌ها تمام هزینه‌های تحصیل در دانشگاه ازجمله هزینه‌های دانشگاه، سکونت در اقامتگاه WMU، کمک‌هزینه زندگی ماهانه و بلیت هواپیما خروج برای کشور خود پس از فارغ‌التحصیلی را پوشش می‌دهد.

همچنین برنامه GHG-SMART شامل تمام افرادی می‌شود که از کشورهای کمتر توسعه‌یافته و کشورهای درحال‌توسعه جزیره‌ای کوچک-که به‌ویژه تحت تأثیر تغییرات آب‌وهوایی بوده و از نظر اقتصادی به حمل‌ونقل دریایی خود متکی هستند- کاندید شده‌اند.

نکته دیگر این است که شرکت‌کنندگان منتخب باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. آنها باید درک خوبی از مسائل دریایی (ازجمله گازهای گلخانه‌ای) داشته باشند، در یک زمینه مرتبط در داخل دولت خودکار کنند و ترجیحاً قصد داشته باشند تا در برنامه‌های کربن‌زدایی و انرژی دریایی کشور شرکت کنند.

هر کشور می‌تواند حداکثر دو شرکت‌کننده را نامزد کند. اگر دو نامزد معرفی شوند، یکی از آن دو باید زن باشد تا از برابری جنسیتی نیز به این شکل حمایت شود.

کشورهای عضو باید افراد منتخب خود را از طریق ارسال ایمیل به برنامه و رونوشتی به دستیار اداری اصلی معرفی کنند؛ آخرین مهلت در نظرگرفته شده برای این مورد نیز شانزدهم فوریه ۲۰۲۴ است.