رشد سرمایه‌گذاری و صادرات در کنار اطلاع‌رسانی قوی سه رویکرد مناطق آزاد کشور با هدف عملیاتی کردن شعار «مهار تورم، رشد تولید» است.

رشد سرمایه‌گذاری و صادرات در کنار اطلاع‌رسانی قوی سه رویکرد مناطق آزاد کشور با هدف عملیاتی کردن شعار «مهار تورم، رشد تولید» است.

به گزارش ندای البرز از روابط عمومی منطقه آزاد چابهار، حجت‌الله عبدالملکی فروردین ماه امسال در نشست با مدیرعامل و جمعی از معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به شعار سال جدید اظهار داشت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری و شعار انتخاب شده برای ۱۴۰۲ مأموریت اصلی مناطق آزاد کمک به رشد اقتصاد و تولید کشور است.

وی تاکید کرد: انتخاب شعار «مهار تورم، رشد تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب مبتنی بر علم دقیق روز دنیا و ادبیات اقتصاد جهان است که رشد مزیت‌ها را ناشی از سرمایه‌گذاری و تولید می‌داند. دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، گفت: تورم با رشد دادن بخش‌های فاقد مزیتی همچون بازارهای مالی دلار و ملک جلوی رشد تولید و اقتصاد سازنده را گرفته و مصرف‌های ناشی از نیازهای انسانی را افزایش می‌دهد که در نهایت منجر به اختلال در سرمایه‌گذاری می‌شود.

رشد سرمایه‌گذاری و رشد صادرات دو اقدامی است که مناطق  آزاد در حوزه رشد تولید باید انجام دهند. عبدالملکی خاطرنشان کرد: فراهم کردن زمینه برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاران با توجه به مزیت‌های ویژه مناطق آزاد با معرفی این امتیازات در داخل و خارج کشور نخستین قدم است.

تمرکز بر رشد سرمایه‌گذاری و سه‌حوزه صادرات محور , بازار مشترک , منطقه ازاد ماکو

تقویت سه حوزه صادرات محور در مناطق آزاد 
وی بر رشد صادرات به‌عنوان دومین رویکرد مناطق آزاد در سال جدید تأکید کرد و افزود: با توجه به محدودیت بازار داخلی، برای رشد اقتصادی کشور نیازمند توسعه صادرات در سه جنبه صادرات تولیدات هر منطقه، صادرات مجدد و صادرات از سرزمین اصلی بدون ایجاد ارزش افزوده هستیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ادامه داد: مناطق آزاد می‌توانند برای تولیدکنندگان داخلی که تولید مازاد دارند یا با کمبود بازار فروش مواجه هستند، به‌عنوان پل ارتباطی عمل کرده و با معرفی بازارهای جدید در خارج از کشور، نقش تسهیلگری برای صادرات محصولات از سرزمین اصلی به خارج از کشور داشته باشند.
وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد در دولت سیزدهم یادآور شد: راهبرد نخست ما مردمی کردن مناطق آزاد است که با اولویت فعالان اقتصادی منطقه، مردم بومی و مردم ایران سعی داریم وظیفه خود را در قبال توسعه اقتصادی کشور به نفع مردم ایفا کنیم.

جهاد اطلاع‌رسانی در مناطق آزاد الزامی است
عبدالملکی بر نقش روابط عمومی‌ها برای معرفی ظرفیت‌ها و اقدامات مناطق آزاد تأکید کرد و گفت: سومین رویکرد ما در سال جاری، معرفی اقدامات صورت گرفته در مناطق و معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری برای جذب سرمایه‌گذار است که نیاز به اقدامی جهادی در عرصه اطلاع‌رسانی دارد.

وی مشکل کمبود جذب سرمایه‌گذار در مناطق آزاد کشور را ناشی از دو مقوله اشکال در فضای کسب‌ و کار(قوانین و ضابطه‌ها) و نبود اطلاع‌رسانی کافی دانست و عنوان کرد: منطقه آزاد چابهار در حوزه کاهش مراحل و زمان صدور مجوزهای مختلف بسیار موفق عمل کرده که باید تمامی این اقدامات به‌خوبی مستندسازی شده و بازتاب خبری پیدا کند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از طراحی برنامه‌هایی مبنی بر تاکیدات رئیس جمهور جهت معرفی ۵۰ پروژه سرمایه‌گذاری در هر منطقه آزاد با اعتباری معادل چهار میلیارد یورو خبر داد و خواستار همکاری تمامی مناطق آزاد برای معرفی این پروژه‌ها برای طرح در کمیسیون‌های مشترک ایران با سایر کشورها با هدف جذب سرمایه‌گذار شد.

وی ضمن تقدیر از عملکرد مدیریتی منطقه آزاد چابهار یادآور شد: عملکرد تیم‌های یکدست و منسجم مورد حمایت رئیس جمهور است و این منطقه آزاد باید به فکر طراحی برنامه‌هایی با افق بلندمدت برای سال‌های ۱۴۰۴ و ۱۴۰۸ باشد.