عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینکه جلسه وزیر صنعت با شورای رقابت به زودی برگزار می‌شود،گفت: با توجه به اینکه واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع بوده است درآمد دولت از محل ترخیص این خودروها غیرقانونی است.

عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینکه جلسه وزیر صنعت با شورای رقابت به زودی برگزار می‌شود،گفت: با توجه به اینکه واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع بوده است درآمد دولت از محل ترخیص این خودروها غیرقانونی است.

به گزارش ندای البرز به نقل از فارس، عیسی امامی با اشاره به مصوبه اخیر دولت در مورد ترخیص خودروهای وارداتی با حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی از گمرک، اظهار داشت: با توجه به اینکه واردات این خودروها ممنوع بوده و در چنین شرایطی، عده‌ای برای واردات آن اقدام کرده‌اند، درآمدی که دولت از محل تعرفه واردات این محصولات کسب می‌کند، غیرقانونی است.

وی تصریح کرد: کمیسیون اصل ۹۰ می‌تواند این موضوع را پیگیری کند.

امامی با اشاره به بالا بودن تعرفه واردات خودرو به کشور گفت: این شرایط باعث شده تا تولیدات داخلی قابلیت رقابت نداشته باشند.

بر اساس این گزارش، واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی از چند ماه پیش ممنوع شده بود ولی با این حال، عده‌ای نسبت به واردات آن اقدام کردند و این خودروهای وارداتی منتظر ترخیص از گمرک بودند که با مصوبه اخیر دولت، امکان ترخیص آنها با تعرفه ۱۴۰ درصدی فراهم شده است.

خودروهای داخلی، قیمت بالا و کیفیت پایین

وی با بیان اینکه تصمیم دولت برای واردات خودروهای دپو شده در گمرک و تمایل بازار به خرید این نوع خودروها به این دلیل اتخاذ شده که کیفیت تولیدات داخلی در حد قابل قبولی نیست، تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل تعرفه بالای واردات، قیمت خودروهای خارجی در بازار بسیار بالا است و این در حالی است که مردم مجبور به خرید خودروهای داخلی با قیمت بالا و کیفیت و امنیت پائین هستند.

عضو ناظر شورای رقابت با تأکید بر اینکه باید مشخص شود تا چه حد می‌خواهیم در صنعت خودروسازی سرمایه‌گذاری کنیم، گفت: در حال حاضر خودروسازان می‌گویند در تولید با ضرر روبرو هستند و از طرفی، مصرف‌کننده نیز مجبور بهپرداخت هزینه بالایی است و امنیت جانی نیز ندارد، تولید خودرو چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟

وی تأکید کرد: در صورت ادامه روند فعلی تولیدات، باید در واردات خودرو تجدید نظر شود، تسهیل واردات خودرو باعث رقابتی شدن تولیدات داخل خواهد شد.

جلسه مشترک شورای رقابت و وزیر صنعت

عضو کمیسیون بودجه مجلس در ادامه با بیان اینکه این شورا از وزیر صنعت خواسته تا در جلسه‌ای مشترک با اعضای شورا شرکت کند، گفت: وزیر صنعت نیزخواستار برگزاری جلسه مشترکی شده بود که امیدواریم به زودی برگزار شود.

وی افزود: وزیر صنعت بحث‌هایی درباره لزوم خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو مطرح کرده بود، درحالی که شورا از نظر قانونی صلاحیت این کار را دارد.