بومی‌سازی کمپرسور سانتریفیوژ گاز نیتروژن از سوی شرکت دانش‌بنیان تجهیز ارگ پارسیان (تاپکو) برای واحد تولید گاز نیتروژن و منواکسید کربن پتروشیمی کارون صرفه‌جویی یک میلیون یورویی برای کشور به همراه داشته است.

بومی‌سازی کمپرسور سانتریفیوژ گاز نیتروژن از سوی شرکت دانش‌بنیان تجهیز ارگ پارسیان (تاپکو) برای واحد تولید گاز نیتروژن و منواکسید کربن پتروشیمی کارون صرفه‌جویی یک میلیون یورویی برای کشور به همراه داشته است.

به گزارش ندای البرز به نقل از شانا، ایران هم‌اکنون با تحریم‌های زیاد و سختی دسته‌وپنجه نرم می‌کند و در یک جنگ اقتصادی تمام عیار قرار دارد. از این رو مقام معظم رهبری در باب راه‌حل اصلی غلبه بر مشکلات اقتصادی فرمودند: راه‌حل این مشکلات، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و درون‌زایی اقتصاد کشور، مولد شدن و دانش‌بنیان شدن آن بخش‌های مهم این راه‌حل‌هاست.

راهبردی بودن صنعت نفت و وابستگی آن به خارج از کشــور، به‌عنوان یک اهرم فشار علیه کشور به‌کار گرفته می‌شود، از این رو از منظر امنیت ملی و چانه‌زنی‌های سیاسی، افزایش استقلال در حوزه صنعت نفت بسیار مهم ارزیابی می‌شود و یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد ظرف دهه‌های آینده ســرمایه‌گذاری چند ۱۰۰ میلیارد دلاری در حــوزه صنعت نفت انجام خواهد شد که ۵۰ تا ۷۰ درصد از این مبلغ صرف خرید تجهیزات می‌شود.

بر همین اساس دولت سیزدهم ضمن تداوم روند گذشته برای دانش‌بنیان کردن صنعت نفت، روش‌ها و اقدام‌های نوینی را به‌منظور تقویت این حوزه در پیش گرفت و ابتکار عمل‌های گسترده‌ای را برای اجرایی و عملیاتی شدن آن ایجاد کرد. با ارتقای سطح همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان فعال و انجمن‌های تخصصی مرتبط با صنعت نفت، تقویت اقتصاد نفت در دولت سیزدهم کلید خورد.

وزارت نفت نیز همسو با اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و بهره‌مندی از مصوبه تولید بار اول (ماده ۱۰ قانون جهش تولید دانش‌بنیان بند «ی» ماده ۲۹ قانون برگزاری مناقصات مصوب ۱۳۸۳.۰۱.۲۵) به‌منظور تأمین نیازهای فناورانه، راهبردی و تحریمی، سطح ارتباطات علمی و مالی خود را با شرکت‌ها و مؤسسه‌های دانش‌بنیان افزایش داده، به‌طوری که برای دومین بار رتبه نخست در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان را در میان دستگاه‌های اجرایی به‌دست آورده است.

بار دیگر با اعتماد به توانمندی و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در صنعت نفت، یک تجهیز فوق‌پیشرفته طراحی و ساخته شد. این تجهیز کمپرسور سانتریفیوژ گاز نیتروژن (هایکو) ۲۵ هزار دور در دقیقه برای واحد تولید نیتروژن و منواکسید کربن پتروشیمی کارون در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر است.

کمپرسور سانتریفیوژ گاز نیتروژن در گذشته ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا بود و بومی‌سازی این تجهیز از سوی شرکت دانش‌بنیان تجهیز ارگ پارسیان (تاپکو) با هزینه ۱۵ میلیارد تومان، حدود یک میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

کمپرسور سانتریفیوژ گاز نیتروژن استارتاپ واحد است که گاز نیتروژن فشرده شده را به ریفرمر بعد خود انتقال می‌دهد. حجم انتقال و فشرده‌سازی گاز نیتروژن این تجهیز ۱۱۴.۲۴۰ نرمال مترمکعب در ساعت برای یک روز است که با از سرویس خارج شدن این تجهیز کل فرآیند مختل و تولید این حجم از گاز نیتروژن متوقف می‌شود.