برای رسیدن به نقاط مشترک و همچنین جلوگیری از ایجاد دو دستگی در تصمیم‌سازی برای حدود ۴ میلیون واحد صنفی، لازم است نکات و نظرات آنها نیز شنیده شود.

نظرات مالیاتی ۴ میلیون واحد صنفی را بشنوید؛ برای رسیدن به نقاط مشترک و همچنین جلوگیری از ایجاد دو دستگی در تصمیم‌سازی برای حدود ۴ میلیون واحد صنفی، لازم است نکات و نظرات آنها نیز شنیده شود.

به گزارش ندای البرز، نشست بررسی اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان روز دوشنبه ۶ آذرماه ۱۴۰۲ با حضور مجتبی صفایی، رئیس اتاق اصناف ایران و اعضای هیأت رئیسه اتاق و همچنین محمدهادی سبحانیان، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و معاونان این سازمان به میزبانی سازمان امور مالیاتی برگزار شد.

رئیس اتاق اصناف ایران در نشستی با رییس سازمان امور مالیاتی بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک بین اتاق اصناف ایران و سازمان امور مالیاتی به‌منظور اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تاکید کرد.

مجتبی صفایی با اشاره به اهمیت بحث مالیات برای دولت و اصناف گفت: دولت نگاه خاصی به حوزه مالیاتی دارد و بخش مهمی از بودجه دولت براساس مالیات بسته شده است.

سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان بخشی از دولت و اتاق اصناف ایران نیز به‌عنوان نماینده اصناف و مردم دو مجموعه‌ای هستند که در کنار هم می‌توانند به اقتصاد و امنیت کشور به‌خصوص در شرایط فعلی کمک کنند.

صفایی درباره اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان افزود: ما در اتاق اصناف ایران از این قانون دفاع می‌کنیم و در اجرای آن در کنار شما خواهیم بود، اما نکات و ملاحظاتی در اجرای این قانون مطرح است که باید در نظر گرفته شود. معتقدیم پیش از تدوین و ارسال طرح‌های مرتبط با اصناف به مجلس، باید نظرات کارشناسی در آن حوزه دریافت شود و به‌طور حتم از اتاق اصناف ایران استعلام گرفته شود.

او تصریح کرد: تنها جایی که در قانون نظام صنفی برای تصمیم‌سازی‌های حوزه صنفی در کشور دیده شده، اتاق اصناف ایران است.

البته سازمان امور مالیاتی این اختیار را دارد که از مراجع و مراکز مختلف استانی نظرات مشورتی دریافت کند، اما مرجع رسمی برای گرفتن نظرات اتاق‌های اصناف سراسر کشور جایگاهی به‌عنوان اتاق اصناف ایران است.

وی ادامه داد: بر این اساس معتقدم که برای رسیدن به نقاط مشترک و همچنین جلوگیری از ایجاد دو دستگی در تصمیم سازی‌ها، کارگروه مشترکی بین اتاق اصناف ایران و سازمان امور مالیاتی تشکیل شود.

چراکه اعتقاد داریم در تصمیم‌سازی برای حدود ۴ میلیون واحد صنفی لازم است نکات و نظرات آنها شنیده شود.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه «ارتباط دو مجموعه نباید تنها به روزهای اجرای قوانین منحصر شود»، گفت: هرچه تعامل و هم‌افزایی بین سازمان امور مالیاتی و اتاق اصناف ایران بیشتر باشد، آثار و برکات آن برای مردم، اصناف و دولت نیز بیشتر خواهد بود.

مجتبی صفایی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم تجهیز و تقویت زیرساخت‌های سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، بر ضرورت آموزش واحدهای صنفی از سوی سازمان امور مالیاتی درراستای اثربخشی و تسهیل اجرای این قانون تاکید کرد و گفت: امیدوارم این قانون زمانی اجرایی شود که هم منافع ملی تامین شود و هم واحدهای صنفی متضرر نشوند و منافع یک سال فعالیت خود را از دست ندهند.

تشکیل کارگروه مشترک میان اصناف و مالیات

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، در ادامه این نشست رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در سخنانی اظهار داشت: مجموعه نظام تقنینی و اجرایی کشور امروز به این نتیجه رسیده که باید در عرصه نظام مالیاتی تحولی ایجاد شود. امیدوارم در دوره تحولی نظام مالیاتی و همچنین دوره جدید مدیریت اتاق اصناف، همچون شش ماه ابتدایی امسال تعامل خوب و سازنده‌ای بین دو مجموعه برقرار باشد.

محمدهادی سبحانیان افزود: ما در این مسیر خود را شریک راهبردی کسب و کارها قلمداد می‌کنیم و معتقدیم که در مسیر تسهیل فرایند مالیات‌ستانی باید به‌گونه‌ای عمل شود که اصناف و صاحبان کسب‌وکار در مسیر فعالیت‌های اقتصادی خود دچار مشکل نشوند، چراکه در غیر این صورت ما نیز به عنوان یک شریک راهبردی بخشی از منافع خود را از دست می‌دهیم.

سبحانیان درباره اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نیز اضافه کرد: اجرای این قانون با شفافیتی که در حوزه مبادلات اقتصادی ایجاد خواهد کرد می‌تواند آثار و برکات بسیاری برای کشور ایجاد کند. نگاه سازمان امور مالیاتی به صاحبان کسب‌وکار به‌عنوان یک شریک اقتصادی است؛ البته در عین حال قانونگذار لوازم و ابزاری را در اختیار ما قرار داده تا اگر فردی به قانون تمکین نکرد از آن برای استیفای حق قانونی دولت استفاده شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نیز ایجاد زیرساخت‌های لازم ازجمله تجهیز و آموزش واحدهای صنفی را لازمه اجرای این قانون دانست و گفت: ما هیچ محدودیتی در گرفتن نظرات کارشناسی نداریم و این موضوع را بر خود تکلیف می‌دانیم و از تشکیل کارگروه مشترک بین اتاق اصناف ایران و سازمان امور مالیاتی برای بررسی پیش‌نیازهای اجرای این قانون استقبال می‌کنیم.

ادامه نشست به بیان نقطه‌نظرات اعضای هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران و همچنین معاونان سازمان امور مالیاتی در حوزه اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اختصاص داشت.