مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم، گفت: در دولت سیزدهم رشد چهار برابری امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری نفتی را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم، گفت: در دولت سیزدهم رشد چهار برابری امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری نفتی را شاهد هستیم.

به گزارش ندای البرز، به نقل از شانا محسن خجسته‌مهر امروز (پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت) در حاشیه دومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری با بیان اینکه این نمایشگاه بسیار متفاوت‌تر از نمایشگاه پارسال است، بیان کرد: حضور ۱۵۰۰ شرکت داخلی و ۲۵۰ شرکت داخلی و نمایش دستاوردهای دولت سیزدهم در این نمایشگاه، آن را متمایز کرده است.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه بیست‌وهشتم نفت ایران فرصتی است تا عملکرد و دستاوردها رونمایی شود، تصریح کرد: این نمایشگاه محصولات متنوعی برای تکمیل زنجیره ارزش را نشان می‌دهد و توسعه کسب و کار در این رویداد نمود واقعی دارد زیرا بخش صنعت کشور رونق گرفته و نشان می‌دهد صنعت نفت پیشران اقتصاد کشور است.

خجسته‌مهر با تأکید بر اینکه بخش بالادستی صنعت نفت وظیفه ثروت‌آفرینی و درآمدزایی دارد، افزود: کل فعالیت در زنجیره ارزش شرکت ملی نفت برای این است که رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار درآمد ارزی از محل صادرات نفت و میعانات گازی داشتیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه برای افزایش حجم ساخت داخل فعالیت‌های مختلفی انجام شد که می‌توان به ساخت بار اول، استفاده از آزمایشگاه‌های داخل و … اشاره کرد، گفت: اکنون ۱۰۰ مهندسی و اجرا و ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز ایرانی است.

ورود شرکت ملی نفت ایران وارد سرمایه‌گذاری خطرپذیر

خجسته‌مهر با بیان اینکه در شرکت ملی نفت ایران وارد سرمایه‌گذاری خطرپذیر شدیم، افزود:  واگذاری ۷۰۰ چاه کم بازده و بسته به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انجام شده است زیرا بخش خصوصی می‌تواند کمک کند تا کل زنجیره بالادست صنعت نفت به گردش دربیاد و این نمایشگاه محل دیدن این دستاوردها است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: امروز شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت نفت ایران کارهای جدیدی انجام می‌دهند و مایه افتخار و مباهات است.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه امسال دو برابر شده است، گفت: این موضوع نشان می‌دهد مخازن نفتی و گازی ایران آنقدر جذاب است که با وجود تحریم نیز شرکت‌های خارجی در ایران حاضر می‌شوند.

وی افزود: پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مخازن نفتی و گازی دنیا در ایران هستند با این حال در شرایط تحریم بدون آنکه چالش نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد، تولید نفت و گاز در کشور ادامه دارد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه تولید نفت در ایران نسبت به ابتدای دولت سیزدهم ۷۰ درصد افزایش داشته است، ادامه داد: تامین کالاهای مورد نیاز درون چاهی و سایر تجهیزات مورد نیاز در بالادست صنعت نفت در اولویت است.

خجسته‌مهر تصریح کرد: ایران۴۰۰ مخزن نفت و گاز دارد و مجموع ذخایر نفت و گاز ایران معادل ۳۴۰ میلیارد بشکه نفت خام است.

تولید نفت سخت‌تر شده است

وی با اشاره به اینکه در دهه‌های گذشته تولید نفت آسان‌تر بود، گفت: اما اکنون اغلب میدان‌های نفتی ایران در نیمه‌دوم عمر خود قرار دارند و امروز تولید نفت سخت‌تر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: وقتی صادرات نفت دو برابر می‌شود نشان‌دهنده مدیریت در همه بخش‌ها است. در این زمینه کارهایی که انجام دادیم در سه بخش است که شامل اقدامات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت می‌شود.

خجسته‌مهر ادامه داد: اکتشافات ذخایر جدید در دولت سیزدهم ۲.۵ میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده است. در این دولت ۸ مخزن نفتی و گازی جدید کشف شده است. کشف جدیدی نیز محقق شده که در آینده نزدیک توسط وزیر اعلام می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه با اقدامات انجام شده یک روز وقفه در تامین خوراک پالایشگاه‌ها نبوده و افزایش تولید نفت به صادرات معطوف شده است، گفت: در گذشته کاهش تکلیفی تولید داشتیم زیرا صادرات امکان‌پذیر نبود اما امروز نفت تولید می‌کنیم و می‌فروشیم.

خجسته‌مهر افزود: در بخش توسعه میدان‌های نفتی و گازی در دو دولت گذشته ۱۳ میلیارد دلار قرارداد بسته شده که معادل سالی ۱.۶ میلیارد دلار است اما در ۲.۵ سال دولت سیزدهم ۱۵ میلیارد دلار قرار داد بسیتیم که سالانه ۶.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود  و رشدی ۴ برابری را نشان می‌دهد. اینها دستاوردهای بزرگ و افتخارات دولت سیزدهم است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه میدان‌های نفتی بستیم که ۱۲.۵ میلیارد دلار آن مربوط به ۲ میدان مشترک بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه ۵۰۰ میلیون دلار نیز برای توسعه ۴ میدان قرارداد امضا شد، گفت.  ۱۱.۵ میلیارد دلار از این قراردادها برای توسعه یکپارچه میدان مشترک آزادگان بود و در این قرارداد برای اولین بار ۶ بانک و ۲ شرکت اکتشاف تولید وارد عمل شدند. برای فاز ۲ میدان مشترک آذر نیز ۱.۳ میلیارد دلار قرارداد امضا شد.

خجسته‌مهر با اشاره به حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: تا نیمه اول امسال تولید از فاز ۱۱ این میدان مشترک افزایشی خواهد بود. همچنین عملیات اجرایی قرارداد جدید آزادگان را خواهیم داشت.

وی افزود: ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی در شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته شده است. ۳ هزار پروژه به ارزش ۱۹ هزار میلیارد تومان طرح در حال اجرا است.

مدیرعامل به حفاری چاه‌های آب در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و ادامه داد: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص میدان ارش گفت: هر میدان نفتی و گازی که در مرزهای ایران باشد توسط ایران توسعه پیدا می‌کند.

خجسته‌مهر تاکید کرد: جکت میدان مشترک فرزاد ب در حال ساخت است و امیدواریم امسال جکت نصب شده و حفاری آغاز شود.

وی با رد تهاتر نفت به جای فروش و صادرات آن توسط ایران، ادامه داد: در بودجه ۱۴۰۳ موضوع تهاتر نفت را نداریم و تمام نفت خام و میعانات گازی ایران فروش می‌رود.

این خبر تکمیل می‌شود.