کشاورزی در هفته‌ای که گذشت؛ فرسایش خاک را جدی بگیریم، سرعت گسترش بیابان در ایران ۳برابر فعالیت‌هایی است که در بخش مقابله با بیابان زایی انجام می‌شود.سطح عرصه‌های بیابانی۴۴میلیون هکتار بوده که ۳۰ تا ۳۲میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی قرار دارد.

کشاورزی در هفته‌ای که گذشت؛ فرسایش خاک را جدی بگیریم، سرعت گسترش بیابان در ایران ۳برابر فعالیت‌هایی است که در بخش مقابله با بیابان زایی انجام می‌شود.سطح عرصه‌های بیابانی۴۴میلیون هکتار بوده که ۳۰ تا ۳۲میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی قرار دارد.

به گزارش ندای البرز به نقل از مهر، معیشت و وفور اقلام مصرفی روزانه در بازار از جمله مولفه‌هایی است که برای ایجاد رفاه اجتماعی ضروری است. در این سلسله گزارش به موضوع تولید و نیاز اقلام اساسی در تأمین امنیت غذایی پرداخته‌ایم.

وضعیت تولید و نیاز کالاهای اساسی

بازار مرغ

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد.

از این تعداد ۵۵ هزار تن صادر و باقی به مصرف داخل رسید. به این ترتیب به طور مستقیم و غیرمستقیم مصرف و نیاز کشور حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن است.

برنامه برای سال جدید بر اساس ۳ شاخص پیش بینی شده است؛ رشد جمعیت، افزایش مصرف سرانه، نگاه به بازارهای صادراتی؛ بنابراین قرار است به وسیله گله‌های مولد بیش از میزان تولید سال گذشته تولید انجام شود و آمار تولید به یک میلیون و ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن برسد.

لبنیات

لبنیات

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی درباره میزان تولید و نیازمندی شیر در کشور به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن شیر اشاره و عنوان کرد که در دو سال اخیر تقریباً ۲۵ درصد شیرها تحویل بازار برگشت می‌شود. بنابراین ۲۵ درصد شیر خام مازاد در کارخانجات تبدیل به انواع صنایع لبنی از جمله شیر خشک می‌شود.

در این چند سال سهم شیر خشک بیشتر شده چون بازار همسایه هم به لحاظ محصولات لبنی اشباع شده است.

در بازار پنیر ۳۸۰ هزار تن انواع پنیرهای کارخانه‌ای و صنعتی و ۱۲۰ هزار تن پنیرهای سنتی مثل لیقوان و نمکی در کشور تولید می‌شود و از این میزان سال گذشته ۹۲.۷۰۱ تن صادر شد و باقی در داخل به مصرف رسید.

مصرف سالانه ماست کشور هم ۲ میلیون بوده و سال گذشته ۲۶.۳۵۶ تن صادر شد.

در دو سال اخیر بازار تقاضا فرآورده‌های لبنی کاهش داشته زیرا قیمت لبنیات افزایش زیادی داشته است.

حبوبات

حبوبات

به گفته دبیر انجمن حبوبات ایران نیاز بازار داخل بین ۹۰۰ هزار تن تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن است. از این مقدار ۲۵۰ هزار تن وارد و باقی در داخل تولید و تأمین می‌شود. بخش اعظم واردات هم مربوط به دو محصول عدس و نخود است.

وضعیت قیمت‌ها در بازار کالاهای اساسی

وضعیت قیمت‌ها در بازار کالاهای اساسی

هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ معمولی بدون بسته بندی فروشگاهی از ۸۵ هزار تومان با کاهش ۱۱.۸ درصدی به ۷۵ هزار تومان رسید و هر شانه تخم مرغ زرده طلا که پیش تر ۱۰۵ هزار تومان قیمت گذاری شده بود در حال حاضر با کاهش بین ۹ تا ۱۹ درصدی با نرخ بین ۸۵ تا ۹۵ تومان در حال فروش است.

البته قیمت تخم مرغ‌های بسته بندی شده فروشگاهی تغییری نداشته و هر شانه ۲۰ عدد ۹۹.۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده است.

با نزدیک شدن به اعیاد قربان و غدیر خم نرخ گوشت افزایش یافته و بر اساس رصد هفته جاری بازار، هر کیلو گوشت گوسفند بدون چربی بین ۴۸۵ تا ۵۰۰ هزار تومان و گوشت گوساله بین ۴۱۰ تا ۴۴۰ هزار تومان بوده است.

در حال حاضر با کاهش عرضه دام به کشتارگاه‌ها گوشت گوسفند و گوساله بسته بندی در فروشگاه‌ها روند کاهشی داشته و در برخی از فروشگاه‌ها ناموجود است.

گوشت مرغ گرم نیز با وجود قیمت مصوب ۷۳ هزار تومان در هر کیلو همچنان نرخ بیشتری داشت به طوری که بر اساس آخرین رصد هر کیلو گوشت مرغ ۸۹.۸۰۰ تومان بوده است.

بازار شکر

بازار شکر

قیمت شکر در مقایسه با سال گذشته افزایش زیادی داشته به طوری که هر کیلو شکر از ۲۳ هزار تومان در اسفند ۱۴۰۱ به ۳۳ هزار تومان در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۲ رسید. همچنین با جهش قیمتی دیگر این عدد در ابتدای هفته تیر به هر کیلو ۳۵ هزار تومان رسید.

بازار روغن

بازار روغن

در بازار روغن از حجم انواع روغن‌ها در اندازه‌های مختلف در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاسته شده و به نظر می‌رسد حجم عرضه روغن نسبت به سال قبل کمتر باشد اما با این وجود کمبودی در بازار احساس نمی‌شود؛ ضمن آنکه کاهش حجم مصرف در برخی اقلام مانند روغن و شکر به سلامت جامعه کمک کرده و از انواع بیماری‌های جلوگیری می‌کند.

قیمت دام زنده

دام زنده

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره قیمت دام سبک (گوسفند) آن را بین ۱۴۵ تا ۱۷۰ هزار تومان عنوان کرد در حالی که این عدد برای دام سنگین اعم از گوساله و شتر بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.

تهدید سرزمینی

در این هفته همایش «مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، حکمرانی منابع طبیعی و توسعه پایدار» در محل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد.

در این نشست عنوان شد بین ۱۳۵ تا ۱۳۷ هکتار از ۱۶۵ میلیون هکتار خاک کشور مربوط به منابع طبیعی است.

در حوزه آبخیزداری هم رئیس سازمان منابع طبیعی ۹۰ میلیون هکتار از منابع آبخیزداری کشور بدون رسیدگی باقی مانده و از این مقدار برای ۱۸ تا ۱۹ میلیون هکتار، طرح آماده اجرا در کشور وجود دارد.

سرعت گسترش بیابان در ایران ۳ برابر فعالیت‌هایی است که در بخش مقابله با بیابان زایی انجام می‌شود. همچنین سطح عرصه‌های بیابانی کشور ۴۴ میلیون هکتار بوده که از این آمار حدود ۳۰ تا ۳۲ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی است.

تعداد استان‌های بیابانی از ۱۴ استان در ابتدای تدوین برنامه ۲۰ سال تا افق ۱۴۰۴ به ۲۲ استان رسیده و گستره بیابانی کشور از ۶ میلیون هکتار به ۱۴ میلیون هکتار گسترش پیدا کرده است. در واقع هر چه از سطح مراتع کاسته شود به عرصه‌های بیابانی کشور افزوده می‌شود.

به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، اگر پایداری جمعیت در کشور انجام شود اما جغرافیا مناسب نباشد مردم ناچار برای زندگی حرکت می‌کند به سرزمین‌های مناسب. وی با بیان اینکه از ۶۴ مخاطره طبیعی و سوانح انسان ساز در جهان ۴۴ موردش در کشور رخ داده است، عنوان کرد که در یک دهه اخیر سیلاب بیشترین خسارت را به اقتصاد کشور تحمیل کرد. ‌